• Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00

İpek Halı Yıkama

İpek Halı Yıkama Halılar üretim özellikleri gereği farklı çeşitlere ayrılabilir. Üretim özelliklerinden kasıt hm malzeme özellikleri hem de nerede ve hangi yöntemle üretildiğidir. Örneğin sanayi makinelerinde üretilen halılarla el yapımı halılar aynı özelliklere sahip değildir. İpek halılar için düşünürsek bunların uzun bir süreç sonrasında satışa sunulduğu fark edilebilir. Malzeme özellikleri açısından da bu halılar özel bir süreçten geçer.  Halı makinelerinde üretilen çeşitlerin el yapımı halılardaki hassasiyet görülmez.

İran İpek Halıları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel üretimlerden biri olan İran ipek halıları için temizlik aşamasına gelindiğinde hassas davranmak gerekir. Bu halıların yapımı çok uzun sürdüğü için İran ipek halı yıkama işleminde de gelişigüzel uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu halıların üretimi sırasında mürekkep ve işçilik bakımından çok fark vardır. Bu üretim farklılığı desenlerdeki karmaşık ve aynı zamanda kendine özgü görüntünün de nedenidir. 

Sözgelimi İran halılarının temizliği için firma seçiminde de dikkatli davranmak gerekmektedir.  Çünkü makinede yıkanan ve diğer halılarla aynı muameleyi gören el yapımı halılar kendi özelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşılaşırlar. Kendi özelliklerini kaybeden halının artık hiçbir değeri kalmayacaktır. Bu nedenle de profesyonel bir halı yıkama işlemine ihtiyaç duyulur.  İstanbul’dan başvuru yapmak isteyenler için firmamız en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Profesyonel Halı Temizleme

Bir halı firmasının profesyonel olup olmadığını anlamak öncesinde zor gibi görünse de aslında birkaç ipucuyla bunun kararını verebilirsiniz. Örneğin halı yıkama işlemleri öncesinde sınıflandırma yapılıp yapılmaması en önemli kriterlerden biridir. Bu sınıflandırmanın olmadığı işletmeler zaten gelişigüzel işlemler yapıyor ve işi ciddiye almıyor demektir. Yani halı yıkama firmaları İstanbul ya da farklı iller için hr zaman geçerli olacak bir standart, halıların kendi üretim özellikleri ve zarar görme potansiyellerine göre değerlendirilmesi gerekir. Bu zarar görme potansiyeli ciddi bir maddi ve manevi zarar olarak karşınıza çıkacaktır.  Şöyle ki makine üretimi halılarda bu zarar çok önemli gibi görünmese de özellikle değerli halılara merakı olan kişiler için ciddi bir maddi zarar anlamına gelebilir. Bu noktada firmamız beklentileri karşılayan teknik donanım ve tecrübeye sahiptir.