• Çalışma Saatleri: 09:00 - 18:00

Milas Halı Yıkama

Milas Halı Yıkama, Değerli halı çeşitlerinden biri olarak bilinen ve Milas’a özgü el yapımı halılar İstanbul halı yıkama firmamız tarafından hassasiyet gösterilerek temizlenmektedir. Teknik donanım ve kullanılan temizlik malzemeleri bakımından firmamızdan en iyi hizmete ulaşabilirsiniz. Bu alanda uzun süreden bu yana verdiği hizmetlerle müşterilerin tüm beklentilerini karşılamaktadır. Firmamıza halı temizliği için başvurmanızın ardından önce halılar evinizden araçla alınır, sonra yıkama merkezine getirilir ve burada özelliklerine göre sınıflandırılarak işlem başlatılır.  Sınıflandırma yapılması bu noktada son derece önemlidir. Bunun yapılmadığı firmalarda iyi sonuçlar elde edilemez. 

Milas Halısı Özellikleri

Milas halı çeşitlerinin kendin özgü nitelikleri vardır. Renklerde özellikle kırmızı ve tonlarının çok kullanıldığı fark edilebilir. Ancak sadece bu renklerden de oluşmaz. Mavi, siyah, kurşuni renkler vs. bulunabilir. Milas halılarında fark edilen bir diğer özellik motiflerdir. Çiçek motifleri desenlerde sıklıkla kullanılır.

Lâdik Halı Temizleme

Bu halı türlerinin ayırt edici özelliği içerisinde kimyasal boyaların olmaması, sağlıklı doğal kök boyalar kullanılarak hazırlık yapılmasıdır. Bunun dışında Milâs halısı 2-3 kadınla ortak şekilde dokumaya alınmaktadır. Uzun süre el işlemesi yapılması gerektiğinden fazla kişiye ihtiyaç olur. Bu sayede normal zamanından daha kısa sürede biter. Milâs halısında kullanılan kök boyanın çeşidinden bahsedilirse de çeşitli bitkilerin kullanılmasıyla bu boyanın hazırlandığı bilinmektedir.

Milas Halısı Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

El yapımı halıların temizliği diğer makine üretimi halıların temizliğine gör daha zordur.  Bu zorluk halının renklerinin karışma riskinden kaynaklanır.  Yani fabrika üretimi olan bir halı standart makinelerde kolaylıkla yıkanabilirken el yapımı halıların yıkanması daha fazla özen gerektirir.  Kök boya özellikleri gereği makine yıkamasını kabul etmeyecektir. İstanbul halı yıkama firmamızda bu el yıkama halıların özelliğine göre uygulama yapılacaktır. Süreç hakkında fikir vermesi bakımından temizlik firmamıza başvurduktan sonra önce halı ya da halılar evinizden alınır, sonra bunların temizliği bitirilerek size geri teslim edilir. Süresinde genelde aksama olmasa da bazen yoğunluk nedeniyle bir iki günlük gecikme olur. Bu gibi dönemlerde de firmamızla iletişime geçerek gecikme nedenini öğrenebilirsiniz. Ayrıca teknik detaylarla ilgili de öğrenmek istediklerinizi firmamızdan bulabilirsiniz.